Strona główna » Okolica

Okolica

czorsztyn
Zabytki

Jeśli jesteś miłośnikiem historii – trafiłeś do swojego małego raju. Krainy, gdzie ścierała się kilka wieków temu granica imperium Austro-Węgierskiego z Polską Jagiellonów. Do krainy zamków, księżniczek i straszącej w lochach Białej Damy. Najciekawsze z zabytków, to zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Szlak Architektury Drewnianej, czyli kilkanaście zapierających dech w piersiach kościółków z czasów średniowiecza. Legendarny Czerwony Klasztor, jaskinię w Nowej Białej, w której znaleziono prehistoryczny bumerang z kości mamuta oraz lochy winne we Frydmanie, w których dojrzewały dziesiątki beczek wina lokalnego szlachcica.

wczasy rodzinne
Wczasy rodzinne

Jeśli przyjedziesz do nas z rodziną na nocleg – okolica Czorsztyna oferuje dziesiątki bezpiecznych, choć zapierających dech w piersiach rozrywek familijnych. Razem ze swoimi dziećmi możesz jeździć wózeczkami po torze położonym zna zboczu pobliskiej góry w Kluszkowcach. Pływać po jeziorze kajakami i rowerkami wodnymi, jakie wypożyczycie na przystani w pobliskim Czorsztynie. Albo dużym statkiem wycieczkowym, przypominającym parowce pływające po wodach Missouri w „Przygodach Tomka Sawyera”. Zobaczyć jak w gigantycznych turbinach przepływające setki ton wody produkują prąd, albo wybrać się na spływ przełomem Dunajca, z wesołymi flisakami.

snowboarding
Sport

To właśnie na Spiszu jest przełom Białki i Dunajca, gdzie bystry nurt rzek przez lata rzeźbił w ostrych zboczach gór rzeczne doliny. Więc poza rodzinnym spływem Dunajcem – możesz porwać się na większą przygodę – rafting. Zbocza skał są idealne do uprawiania innych sportów ekstremalnych: kolejki tyrolskiej i wspinaczki. Szerokie równiny, przed tysiącami lat będące dnem gigantycznego jeziora – tzw. Morza Karpackiego, dziś nadają się do jazdy na nartach biegowych, a w lecie – na rowerach. Zarówno rekreacyjnej, jak i tej bardziej wyczerpującej, przełajowej. Oczywiście w okolicy oprócz tras biegowych, są również dziesiątki wyciągów narciarskich.

snowy
Przyroda

W najbliższej okolicy znajdują się trzy parki narodowe: Pieniński, Tatrzański i Gorczański. To tutaj zachowały się żyjące jedynie w tym zakątku kraju gatunki zwierząt i roślin. To również tutaj możesz zdobyć szczyt i z jego wierzchołka podziwiać rozległą panoramę czterech łańcuchów górskich, jakie otaczają południe Polski.

Okoliczne wyciągi narciarskie: